دسته بندی ها

ویدئوکنفرانس لاجیتک

سال 1391بود. ما در ایران نمایندگی فروش تجهیزات ویدئوکنفرانس لایف سایز را داشتیم و در آن زمان برند امریکایی lifesize بخش زیادی از فروش بازار ایران را گرفته بود.اخبار جهانی فروش سهام این کمپانی به برند شناخته شده logitech برای دومین بار من رو بهت زده کرد.یادم می یاد می یاد سری قبل که این اتفاق افتاد سال 1389بود .همون زمانی که ما نمایندگی رسمی برند تندبرگ رو تو ایران داشتیم.برند tandberg قدیمی ترین و بزرگترین کمپانی تو بازار ویدئو کنفرانس بود.که تو سال 2010 تو سومین پیشنهاد مالی به سیسکو فروخته شد.مردم نروژ خیلی رو برندشون علاقه داشتند و اگه خیانت و زیاده خواهی مدیرعاملشون نبود ما هنوز این برند رو قدرتنمد تو بازار داشتیم.چقدر بابت این نقل و انتقال ما تو ایران ضربه خوردیم.نمایندگی رسمی باطل شد و فروش کل محصولات به ایران ممنوع شد .اون زمان ما رفتیم به سرغ رقیب اصلی تندبرگ تو دنیا .پلیکام رقیب اصلی تندبرگ اون زمانها بود که با ایران شروع کرد به کار کردن ولی بصورت خاموش و بی سر و صدا.

من اون سالها خیلی فکر می کردم که چرا سیسکو کمپانی تندبرگ رو خرید. چند سال بعد مشخص شد که دلیلش چی بود.

دنیا به سرعت در حوزه فناوری اطلاعات در حال تغییر بود و باید کمپانی های خودشون رو با اون سرعت سازگار می کردند. فناوری صدا و تصویر هم به مرور داشت پرکاربرد می شد و بسترهای ارتباطی نیز بایستی خودشون رو با این تغییرات سازگار می کردند و این امر باعث شده بود کمپانی Cisco که تولیدات اصلی سویچ و روترهای دنیا رو داشت برای اینکه بتونه لیدر بازار باشه نیاز به کسب این دانش و فناوری داشته باشه و چه شرکتی بهتر از تندبرگ .

حال برگردیم به سراغ لاجیتک و هدفش از خرید کمپانی لایف سایز .

اما داستن خرید کمپانی لاجیتک خیلی جالب بود .این کمپانی برند لایف سایز امریکا رو فقط یک سال خرید و بعد از اون ما شاهد معرفی پر فروش ترین وب کم حرفه ای کمپانی لاجیتک بودیم. دیگه کاملاً مشخص بود که لاجیتک نیاز به شناخت و آشنایی ساخت فناوری دوربین های حرفه ای بود و تونست با خرید کمپانی لایف سایز این دانش رو بدست بیاره و محصول logitech group  رو به بازار معرفی کنه. محصول لاجیتک گروپ که محبوبترین و پرفروش ترین محصول کمپانی لاجیتک هست که از حدودای سال 1392 تا به امروز در حال تولید هست دوربینی با لنز full HD  با قابلیت چرخش هست .فناوری دوربین های PTZ  فناوری بود که لاجیتک از لایف سایز گرفت و تونست با این حرکت هوشمندانه و مانیتورینگ درست فناوری سهم بالایی از بازار وب کم های دنیا رو بگیره .

جالب بدونید که خیلی از قولهای ویدئوکنفرانس تو همین سالها ورشکست شدن.

دلیل این ورشکستگی چیزی نیست جزء اینکه در مقابل تغییر و تحولات فناوری ایستادگی کردن و حاضر به تغییر نشدن.

اگه از من 10 سال پیش در رابطه با بسترهای ارتباطی نرم افزاری می پرسیدین ده ها دلیل می آوردم که این فناوری قابل اعتماد نیست. فکر می کنم سال 94 تو کتابم یک فصل در حدود 10 صفحه رو به این تفاوت ها و معایب و مزایا اختصاص دادم. اما جالبه بدونید که کرونا ویروس خیلی از حرفهایی که من تو کتاب ویدئوکنفرانس زده بودم که تغییر داد و خیلی از ضعف هایی که تو تکنولوژِی فناوری ارتباط نرم افزاری وجود داشت رفع شد.

امروز اکثر سازمانهای فناوری های ویدئوکنفرانس سخت افزاری رو کنار گذاشتن و داران از راهکارهای نرم افزاری مثل اسکایپ (Microsoft team) ,zoom,blue jeans  یا در داخل کشور راهکارهای ادوبی کانکت ،skype for business,big blue botoom وشوکا و شاوک، ویدئوکیک ، اسکای روم استفاده می کنند و برای تجهیز سالن هاشون از دوربین هایی ptz  مثل لاجیتک گروپ و Aver vc520 pro  استفاده میکنند.

در انتها باید گفت اگر چه کمپانی لاجیتک کمپانی بسیار بزرگی بوده و امروز محصولات متنوع زیادی همانند لاجیتک رالی ،رالی +و logitech rally bar  را به بازار عرضه نموده اما لاجیتک گروپ همپنان پرفروش ترین محصول این کمپانی بوده ولی هیچکدام از محصولات این کمپانی ویدئوکنفرانس نبوده دارای کدک نمی باشند. در اصل این محصولات usb ptz webcam  ها هستند که توانسته اند خود را با سرعت فناوری همسو کرده و بخش بزرگی از بازار داخلی و بین المللی را از آن خود نمایند. 

و اصطلاح ویدئوکنفرانس لاجیتک به نوعی اصطلاح غلطی است که توسط کارشناسان شرکت اسپیرو به غلط در بازار معرفی شده است.

پنج شنبه 1 مهر 1400 - 23:51:14