دسته بندی ها

نحوه برگزاری ویدئو کنفرانس

در گذشته ای نه چندان دور تنها یک روش استاندارد تدوین شده برای بر قراری ارتباط ویدئوکنفرانس وجود داشت و آن روش بیشتر بر اساس تجهیزات سخت افزاری استوار بود. شاید تا چند سال پیش وقتی جهت مشاوره با یک کارشناس ویدئوکنفرانس صحبت می کردید فقط به شما دستگاه سخت افزاری بنام ترمینال ویدئوکنفرانس که دارای کدک ،دوربین ،میکروفن بود معرفی می کرد اما امروزه شما با ساده ترین ابزارهای موجود مانند موبایل ،لب تاب ، تبلت و... قادر به برقراری ارتباط تصویر یک یا چند نقطه ای هستید.

شاید برای درک این موضوع نیاز باشد کمی از گذشته زیرساخت های برقراری ارتباط تصویری صحبت شود.

شاید کمتر از 5 سال پیش  وقتی یک مجموعه یا سازمان با بنده جهت مشاوره تماس می گرفت و نیاز به برقرار یک ارتباط  چند نقطه ای و همزمانی داشت باید یک بودجه چند صد هزار دلاری برای  زیر ساخت سخت افزاری تامین میکرد و تا بتواند  ارتباط همزمانی را فراهم نماید. امروزه هنوز خیلی از سازمان ها و بانکها در ایران از این زیر ساخت استفاده می نمایند. 

 

با رشد فناوری و زیر ساختهای ارتباطی ،ماشین های مجازی از 10 سال گذشته حرکت بسیار سریعی از تغییر فناوری شاهد بودیم که باعث حذف سخت افزاری هایی مانند  MCU,کدک ، سرور ضبط جلسات، سرور مدیریت جلسات بودیم و تمامی این زیر ساخت ها بصورت نرم افزاری بر روی سرورهای استاندارد سخت افزاری منتقل شد. با این امر هزینه تجهیز و خرید سخت افزار در بسیاری از سازمان ها حذف شد و سازمان ها که قالباً سرورهای سخت افزاری زیادی برای سایر نیازمندیها تجهیز نموده بودند توانستید از این resource  ها استفاده نماید. تنها هزینه مورد نیاز خرید لایسنس این گونه زیر ساخت ها بود که با عدم رعایت قانون کپی رایت در ایران این گونه هزینه ها هم در بیشتر مواقع حذف شد.حال برای برقراری ارتباط تصویری شما تنها به یک بستر مناسب و یک لب تاب یا موبایل نیاز داشتید که بتوانید وارد جلسه شوید.

البته ناگفته نماند که مشکل اساسی که در این موضوع وجود داشت فراهم کردن استاندارهای مناسب صدا برداری و تصویر برداری از سالن های جلسات بود که امروز بیشتر سازمان ها بر روی این موضوع متمرکز شده و سالن های خود را تجهیز می نماید.

استفاده از آخرین تکنولوژی های تصویری بردار و دوربین های PTZ حرفه ای باعث شده بتوان سیستم های صوتی دیجیتال را به این دوربین ها متصل کرده و صدا و تصویر برداری از سالنها را بصورت کاملاً هوشمند و اتوماتیک انجام داد. این امر در بسیاری از موارد به فناوری اتوترک ( Auto track ) معرف شده است.

ناگفته نماند که فناوری اتوترک هنوز فناوری گرانی می باشد زیرا که برای این ا مر شما بایستی جلوی هر شرکت کننده یا هر دو  نفر حداقل یک میکرفون انفرادی استفاده نموده و برای تصویر برداری مناسب از یک تا چند دوربین استفاده نمایید.

پیاده سازی این روش بعلت تعدد تجهیزات مورد نیاز هنوز بخش پر هزینه فناوری می باشد.

یک روش مناسب و کم هزینه برای تجهیز سالن های استفاده از conference cam  ها هستند که در بازار بنام ویدیوکنفرانس نیز هنوز شناخته می شوند این تجهیزات در واقع همان وب کم هایی هستند که ما می شناسیم اما تفاوت اصلی آنها در متحرک بودن دوربین هایشان و قابلیت زوم اپتیکال و دیجیتال و زوم اتوماتشان هست.

اکثر کنفرانس کم ها یک ست سخت افزاری تصویر برداری و صدا برداری می باشند و دارای یک یا چند میکروفن 360 درجه گروهی نیز می باشند که شما بوسیله آن می توانید نیازمندی صدا برداری سالن را نیز با کمترین هزینه انجام دهید.

این تجهیزات از حداقل 1000 دلار تا 4000 دلار در بازار داخل قیمت گذاری می گردند.

از معروف ترین برندهای موجود در بازار ایران می توان به محصولات کمپانی AVer  یا logitech  اشاره نمود.البته سرمایه گذاری کمپانی های چینی نیز در این حوزه در سالهای گذشته بسیار خیر کننده بوده و ما شاهد حضور برندهایی همچون تنوو ،کاتو،اویکان ،یالینک (tenveo ,kato,avicon ,yealink ) در ایران هستیم. در میان این برندها تجهیزات برند یالینک به لحاظ کیفی و قیمتی بسیار به برندهای امریکایی همچون سیکیو و پلیکام نزدیک بوده و توانسته در بازارهای جهانی بخشی از مشتریان plycom ,cisco tandberg  را از آن خود نماید اگه چه به علت قیمت بالای محصولات اش در ایران نتوانست جای مناسبی را از آن خود کند اما بازار ایران به جولانگاه سایر محصولات چینی تبدیل شده است.

                                                                      *****************************

در انتها اگه شما به دنبال تجهیز سازمان خود به فناوری ویدئوکنفرانس هستید ، بنده انجام هزینه های بالای زیر ساختی ویدئوکنفرانس را به شما اصلاً توسعه نمی کنم چرا که در زیر ساخت های سخت افزاری  شما امکان توسعه و گسترش  را نخواهید داشت و این تجهیزات با زیر ساختهای وب کنفرانسی به سادگی قابل ارتباط نیستند.

بهترین راهکار ایجاد یا اجاره سرویس های نرم افزاری زیر ساختی برای برقراری ارتباط تصویری می باشند.اگر مشکل بودجه ندارید Yealink meeting server  بهترین و حرفه ای ترین راهکار پیشنهادی بنده می باشد که در حال حاضر در سازمانهایی همچون راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سازمان قوه قضایی نیروهای مسلح ، ستاد مبارزه با مواد مخدر و... از این زیر ساخت استفاده می نمایند و کارشناسان این سازمان ها رضایت مندی خود را بارها به بنده منتقل نموده اند .اما اگر بودجه مناسبی برای این موضوع در نظر نگرفته اید می توانید یا به اجاره سرویس هایی همچون شوکا(شبکه ویدئوکنفرانس ایران)،شاوک، ویدئوکیک ،اسکای روم رفته یا ادوب کانکت (adobe connect)،ماکروسافت اسکایپ نسخه تجاری (Microsoft Skype for business) را بر روی سرورهای سازمان خود نصب نموده و با خرید چند وبکم ساده و وب کم حرفه ای همانند  Aver vc540 , AVer vc520pro  یا لاجیتک گروپ ،لاجیتک رالی  سالن های خود را تجهیز نماید.

در صورتی که برای تجهیز سالن های با کسری بودجه مواجه بودید محصولاتی همانند وبکم Tenveo tevo-NV10U+A3000 , وب کم KT-HD81+M1N  نیز گزینه های مناسبی برای این موضوع می باشند.

در انتها بنده تلاش نمودم تجربه ای که در دو دهه گذشته در استفاده و آموزش این فناوری داشتم را به ساده ترین روش و خلاصه ترین شکل ممکن به شما منتقل نمایم.امیدوارم این مقاله توانسته باشد اطلاعات مناسب و مفیدی را در اختیار شما قرار داده و موجبات خدمت و برکت را در  مجموعه ای شما فراهم نماید.

1400/06/18 نویسنده : مجید شجاعی 

پنج شنبه 18 شهریور 1400 - 20:35:21