دسته بندی ها

ویدئو کنفرانس

امروزه با اوج گیری ویروس کرونا و ضرورت فاصله اجتماعی استفاده از ویدیوکنفرانس و ابزارهای ارتباط علی الخصوص ارتباط تصویر یکی از ضرورییات تجارت گردیده است. ویدئوکنفرانس در دهه گذشته با رشد چشم گیری در کیفیت و زیر ساخت های ارتباطی باعث شده است مدیران به این فناوری بعنوان یکی از اساسی ترین ابزارهای کاری خود نگاه کرده و امر تجهیز فضای کاری خود و سایر افرادی که با آنها در ارتباط هستند رو در اولویت قرار دهند. البته پیشرفتهای اخیر فناوری در حوزه موبایلهای هوشمند و نرم افزارهای ارتباط جمعی نیز در ایجاد این فرهنگ نقش بسیار کلیدی داشته و باعث رونق این بازار گردیده است. 

در گذشته ای نه چندان دور ویدئوکنفرانس تنها در سازمان های بزرگ با تجهیزات پیچیده سخت افزاری و زیر ساختی با هزینه ای به مراتب بالا قابل پیاده سازی بود اما امروزه بسادگی یک کلید بر روی موبایل ، کامپیوتر یا لب تاب شما وارد یک جلسه کنفرانس ده ها نفره از ده ها نقاط مختلف دنیا می شوید و حس خوبی از این ارتباط با توجه به شرایط کرونایی حاکم بر کشور و دنیا خواهید داشت.

فراموش نمی کنم وقتی در سالهای نزدیک 1380 از مزایای کاهش هزینه ، دور کاری ، کاهش زمان در استفاده از فناوری ویدئوکنفرانس و کنفرانس های تصویری صحبت می کردیم این امر برای مدیران چندان قابل لمس نبود اما امروزه اکثر مدیران باهوش و باتجربه به مدیران و کارشناسان زیر دست خود توسعه می نمایند به جهت کاهش زمان، هزینه و افزایش راندمان حتماً از فناوری ویدئوکنفرانس استفاده نمایند.

شاید ارتباطات تصویری با استفاده از تکنولوژی ویدئوکنفرانس سخت افزاری و استفاده از MCU و پلت فرم های سخت افزازی برای کاربر نهایی کمی آسان و قابل اطمینان تر بود اما محدودیت در تجهیزات سخت افزاری و هزینه های بالای تجهیز باعث شده فناوری های زیر ساختی مبتنی بر cloud  به سرعت جای این گونه زیر ساخت ها را گرفته و امروز شاهد هستیم به سادگی شما می توانید یک جلسه ما بین 30 تا 40 نقطه جغرافیایی مختلف را بصورت رایگان در زیر ساخت های ابری ویدئوکنفرانس بر قرار نماید. دیگر شما محدود به استفاده از سخت افزارهای و کدک های ویدئوکنفرانس های پلیکام ، سیسکو، تندبرگ ، لایف سایز و اور ، آترا نیستید و تنها با استفاده از یک جستجوگر اینترنت مثل گوگل کروم می توانید وارد یک جلسه آنلاین و دو یا چند طرفه تصویری گردید.

البته رشد سخت افزاری در حوزه وب کم های کمپانی های مثل لاجیتک و aver نیز در این توسعه نقش بسزایی داشته و دارد. استفاده از وبکم های متحرک و PTZ با قابلیت حرکت لنز دوربین و تعریف نقاط مشخص در یک سالن کنفرانس (Preset) و استفاده از سیستم های صدا برداری حرفه ای گروهی و انفرادی باعث شده است شما بتوانید با استفاده از دستگاه هایی مانند Aver vc520pro  یا tenveo یک ارتباط تصویری بی نظیر را از سالن کنفرانس خود با هر نقطه ای ایجاد نماید.

به نظر نویسنده این متن شاید نوشتن کتابی 800 صفحه ای با موضوع ویدئوکنفرانس به لحاظ فرهنگ سازی در استفاده از فناوری video conference بی تاثیر نبود اما پاندمی کرونا، رشد فناوری و لزوم کاهش هزینه ها باعث رشد شگرفی در استفاده از وب کنفرانس ها شده و امروزه شاهد استفاده از پلت فرمهایی سازمانی همانند ابر ویدئوکنفرانس شاوک ،شوکا ، ویدئوکیک ، اسکای روم و نوآوران ارتباط و... هستیم و امید است این فناوری دستاوردهای بسزایی در کاهش پاندمی کرونا و کاهش هزینه های سازمانی و افزایش راندمان کارکنان سازمان داشته باشد.

 

پنج شنبه 11 شهریور 1400 - 21:15:42